Melleruds Brukshundklubb jubilerar – arrangerar SM i höst

I mitten av juni bjöd Melleruds Brukshundklubb in till sitt 50-årsjubiléum i klubbstugan som ligger i Raglebråna strax utanför Mellerud. Ett 30-tal personer deltog, bland dem gratulanter från Bengtsfors, Dals Eds och Säffles brukshundklubbar.
På gång är bland annat att Melleruds BK står som arrangör för räddningshunds-SM i september – detta efter att klubbens Diana Bergström och hunden Macie tog SM-guld 2023.

ANNONS

Efter välkomstdrink samlades alla för trevliga samtal, många gamla minnen togs upp. Bland annat deltog flera personer som var med när klubben bildades för 50 år sedan, till exempel Bertil Hyren samt Kjell och Elisabeth Johansson.

– Vi bjöd på grillat och potatisgratäng, kaffe och tårta. Totalt har Melleruds BK cirka 150 medlemmar, varav ett 25-tal är tävlingsekipage. Jag skulle vilja lyfta Diana Bergström som vann SM för räddningshundar 2023. När hon stod på prispallen fick hon reda på att Melleruds BK ska arrangera SM för räddningshundar 2024 den 10-22 september, berättar Mats Svartling, klubbens ordförande.

Välbesökta onsdagsträningar

I höst drar klubben igång kursverksamheten igen, exempelvis valpkurs, vardagslydnad, rallylydnad och nose work (i nosework ska hund med sin förare söka efter specifika dofter i olika miljöer). Onsdagsträningarna brukar dessutom vara välbesökta.

– Vi har sett flera nya deltagare på onsdagsträningarna på senare tid, säger Mats Svartling.

Förutom att klubben står som arrangör för räddningshund-SM 2024 är man också godkänd arrangör för tävlingar i nose work.

Lite historik om klubben

Det delades ut ett häfte med klubbens historik och gamla bilder som visar på personer och aktiviteter genom de gångna åren. Klubbens verksamhet började som en sektion i Vänersborgs Brukshundklubb, bland annat ”lånades” ett prov från Vänersborgs BK. Provet hölls på Erlandserud och innehöll ”fria moment”.

När klubben bildades 1974 blev Allan Sahlén ordförande med Gunhild Sahlén, Bertil Hyrén, Kjell Johansson, Elisabeth Johansson och Bernt Norén som ledamöter. Man hade ett 60-tal medlemmar och första klubbstugan låg på Ängenäs. Medlemmarna arbetade hårt med lokalen och appellplanen.

Ny klubblokal 1986, då den gamla var utsliten. Kommunen köpte in baracker som ställdes på samma plats som den gamla lokalen. Invigning hösten 1987, 1996 köptes och flyttades även minigolfens klubblokal till Ängenäs. Idag huserar scouterna i den fastigheten.

1998 köptes Raglebråna, där klubben håller till idag. Köpet finansierades till stor del av Bingolottopengar som sparats under flera år. Ett 50-årigt arrendeavtal slöts med kommunen. Den lilla stugan renoverades och frivilliga anlade appellplaner samt parkering.

Samma år fick klubben baracker av kommunen, mot att man flyttade dem själva. Ideella krafter såg till att de flyttades till Raglebråna och iordningställdes för klubbens verksamhet. Klubbstugan har renoverats genom åren och en fin altan har byggts.

Styrelsen

Styrelsen består, förutom av Mats Svartling, även av Chicki Wallin kassör, Hanna Laakso sekreterare och ledamöterna Dan petersen, Maria Ihrén, Emma Brändström, Tobias Hermansson, Petra Westman och Elin Brorson.